Forum dedicat j-rockului si tuturor fanilor din Romania.

HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 

Slipknot

Go down 
AuthorMessage
Saruki
Admin

PostSubject: Slipknot   Wed Apr 29, 2009 1:30 am

Slipknot sunt o trupa de heavy metal din Des Moines,Iowa mai cunoscuti si ca The Pale Ones, Meld, The Nine.

Hystory ~

Planurile unei trupe au început înca din anul 1992, cu miezul bandei: bateristul Shawn Crahan, solistul Anders Colsefini si bassistul Paul Gray,si cu ajutorul chitaristilor Donnie Steele şi Quan Nong. În septembrie 1995, trupa The Pale Ones a fost creata, fiind alcatuita din Crahan la baterie, Gray la bass , Colsefini voce si chitaristul Steele.La putin timp,Joey Jordison a intrat in formatie la baterie,Crahan fiind mutat la percutie.Trupa a inceput sa cante live sub numele de Meld.Jordison,a sugerat ca trupa sa se numeasca Slipknot,dupa melodia care urma sa apara in albumul Mate.Feed.Kill.Repeat.În februarie 1996, chitaristul Steele a părăsit trupa pentru credinţa lui în Iisus Christos,datorita mastilor si anti imaginea pe care si-o creasera.Desi membrii trupei au încercat sa-l convinga sa ramana, el a hotarat sa plece. Înlocuitorul sau a fost Craig Jones, care a ajuns la stadiul mixarii la noul proiect. In 4 aprilie, Slipknot au concertat pentru prima data la clubul de muzica din Des Moines: Safari.Mick Thomson a fost adus in trupa ca sa completeze locul gol pe care l-a lasat Steele.Formatia a lansat primul album Mate.Feed.Kill.Repeat in 31 octombrie 1996.Corey Taylor a fost recrutat de la formaţia lor vecină din Des Moines, Stone Sour,pentru mai multa senimatate in voce, aceasta provocand mutarea lui Colsefini la sprijin voce şi percuţie.Intr-unul dintre concerte,Colsefini declara ca paraseste trupa.In locul lui a venit la percutie Greg Welts.Pe la sfarsitul anului 1997, membrii trupei au început să îsi atribuie fiecăruia câte un numar si au început sa poarte uniforme la showuri.Mai tarziu,Sid Wilson a intrat in trupa ca DJ.În 6 iulie 1998, Welts a fost obligat sa paraseasca trupa, fiind primul membru care a fost concediat. Motivele acestei decizii sunt neclare; cu toate acestea, Chris Fehn l-a înlocuit pe Welts la percuţie, iar în 8 iulie, Slipknot a semnat cu Roadrunner Records

Band Members ~

Current

* (#0) Sid Wilson - Sample (1998–prezent)
* (#1) Joey Jordison - Tobe (1995–prezent)
* (#2) Paul Gray - Bass (1995–prezent)
* (#3) Chris Fehn – Percutii (1997–prezent)
* (#4) James Root - Chitara (1999–prezent)
* (#5) Craig "133" Jones - Sample , media (1996–prezent)
* (#6) Shawn "Clown" Crahan - Percutii (1995–prezent)
* (#7) Mick Thomson - Chitara (1996–prezent)
* (#Cool Corey Taylor - Vocal (1997–prezent)

Former

* Donnie Steele – Chitara (1995–1996)
* Anders Colsefini – Vocal, percutii (1995–1997)
* Greg "Cuddles" Welts – Percutii (1997)
* (#4) Josh Brainard – Chitara (1995–1999)

Discography ~

* Slipknot (1999)
* Iowa (2001)
* Vol 3. (The Subliminal Verses) (2004)
* All hope is gone (2008)

Parere: Uhm....Slipknot chiar nu ascult de mult xD
Dar daca m-ar intreba cineva fiecare melodie de la ei in parte pe toate le-as stii.Chiar si cele de pe Crowz care-i demo...adica nu a iesit deloc xD
Nu-mi pare rau ca nu mai este Anders Colsefini,avea o voce prea ...grava,dunno O.O
In schimb,vocea lui Corey e perfecta @.@
Membrul meu preferat e Chris Fehn , dudes XP
Melodia mea preferata...mm...dunno....dar cel mai mult imi plac Gematria (The Killing Name) si Scissors....pe locul 2 e Heretic Antheeeem iar pe 3 e Spit it out care la inceput nu mi-a placut xD
Prima melodie care am ascultat-o de la ei a fost People=Shit
xD
Back to top Go down
View user profile
Affection on the surface

Location : Under Uruha's bed *I hope that will not fall on me one night*

PostSubject: Re: Slipknot   Wed Apr 29, 2009 10:24 am

yay I love Slipknot....mai ales melodiile Psychosocial,Before I forget si Dead memories
Back to top Go down
View user profile
~Immortal Madness~

PostSubject: Re: Slipknot   Sun May 03, 2009 3:26 am

Me loves them si nici eu nu ascult de o gramada de vreme...de anul trecut am inceput 555+
I'am auzit la tv si am ramas si eu si tata masca de cat de super sunt
Ne bataiam amandoi prin casa dand din cap =]]
Inainte sa ascult Psychosocial nu prea mi'au placut
Melodii super preferate sunt:Psychosocial,Sulfur,Till we die,All hope is gone,People=Shit si Dead memories
Y out!
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Slipknot   

Back to top Go down

Slipknot
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Slipknot's Joey Jordison to sell drumsticks signed with his blood